Βόλεϊ Εφήβων: Πρώτη νίκη στο Κιάτο

(φωτό αρχείου)

Την πρώτη της νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα έκανε η Ομόνοια Ναυπάκτου την περασμένη Κυριακή 13 Οκτωβρίου, κερδίζοντας στο Κιάτο τον τοπικό Άρατο με 1-3. Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια ξαναμπαίνει στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση και το επόμενο παιχνίδι κόντρα στο Σπαρτιατικό είναι πλέον μείζονος σημασίας.

Έχοντας καλύτερη απόδοση από αυτή στο παιχνίδι της πρεμιέρας η Ομόνοια νίκησε σε όλα τα σημεία τον Άρατο Κιάτου, κατακτώντας τη νίκη πιο εύκολα από ότι καταδεικνύει το τελικό αποτέλεσμα. Για ένα ακόμα παιχνίδι δε συμμετείχε ο νέος αθλητής της Ομόνοιας Θάνος Παυλόπουλος, ενώ μαθησιακές υποχρεώσεις κράτησαν και τον παίδα Νίκο Κόγγο στη Ναύπακτο υποχρεώνοντας το Γιώργο Μητρόπουλο να χρησιμοποιήσει σε όλο το παιχνίδι τον παμπαίδα Απόστολο Νούλα ως πασαδόρο, που ήταν μάλιστα και από τους διακριθέντες της αναμέτρησης.

Ο Άρατος ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι παίρνοντας τρεις φορές προβάδισμα τριών πόντων, με την Ομόνοια να απαντά αναλόγως ισοφαρίζοντας σε 16-16. Από εκεί και μετά οι Ναυπάκτιοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να χτίσουν μια διαφορά που έφτασε έως και τους 4 πόντους λίγο πριν το τέλος, 20-24 και παρ’ότι ο Άρατος μείωσε σε 23-24 το σετ πήγε στην Ομόνοια με 23-25. Έχοντας πάρει φόρα από το πρώτο σετ η Ομόνοια μπήκε από νωρίς μπροστά στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο τέλος της πρώτης περιστροφής στο 5-13. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια με τους επιθετικούς της ομάδας της Ναυπάκτου να βρίσκουν πολύ καλό ρυθμό έχοντας 15 τελειωμένες επιθέσεις.

Η εύκολη κατάκτηση του δεύτερου σετ με 17-25 έφερε τη χαλάρωση στο τρίτο. Το γρήγορο προβάδισμα με 0-4 έγινε εξίσου γρήγορα 9-6, με τον Άρατο να κρατά αυτή τη διαφορά ως το τέλος, παρ’ότι η Ομόνοια μπόρεσε με αντεπίθεση στους τελευταίους πόντους να μειώσει σε 24-23. Η ομάδα του Κιάτου εκμεταλλευόμενη τη λανθασμένη επίθεση των παικτών της Ομόνοιας, πήρε το σετ με 25-23 και μείωσε σε 1-2. Το χαμένο σετ και οι φωνές του Μητρόπουλου αποκατέστησαν την τάξη στο τέταρτο και τελευταίο σετ. Με πολύ καλή ομαδική δουλειά αλλά και με πολλά λάθη από τον Άρατο, η Ομόνοια πήρε το σετ με 13-25 και το παιχνίδι με 1-3 σετ.

Πρώτος σκόρερ για την Ομόνοια ο Παύλου με 20 κερδισμένους πόντους, τον ακολούθησαν Κεχαγιάς με 10 και Δ. Κόκκαλης με 7. Πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Νούλας και Θ. Κόκκαλης ενώ από τον Άρατο ξεχώρισαν οι Ντούλα και Κ. Τσιάνος.

Την Κυριακή 20 Οκτωβρίου, στις 15.30 οι έφηβοι της Ομόνοιας θα υποδεχτούν στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο τον Σπαρτιατικό ΓΣ σε ένα παιχνίδι που εν πολλοίς θα κρίνει τη μία από τις δύο θέσεις που οδηγούν στη επόμενη φάση του πρωταθλήματος.

Άρατος Κιάτου (Γιώργος Λούτας): Ντούλα, Καλπαξής, Μπεκιάρης, Σπαρτινός Θ., Τσιάνος Δ., Γεωργίου, Τσιάνος Κ., Λούτας, Σπαρτινός Μ.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Σακκούλης, Κόκκαλης Δ., Παύλου, Κομάνι, Κόκκαλης Θ., Λουκάς Χ., Νούλας, Κεχαγιάς, Σταυρογιαννόπουλος, Λουκάς Κ.