Πρεμιέρα με ήττα στο μπάσκετ

IMG_0131Με ήττα ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις η ομάδα μπάσκετ ανδρών της Ομόνοιας Ναυπάκτου στη β’ κατηγορία του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ. Η νεανική ομάδα του Κώστα Παπούλια δεν εμφάνισε την απαιτούμενη ετοιμότητα την Κυριακή 1 Νοεμβρίου και ηττήθηκε στη Ναύπακτο από τον Απόλλωνα Μεσολογγίου με 48-83.

Στο παιχνίδι οι Ναυπάκτιοι παρότι ξεκίνησαν καλά σε άμυνα και επίθεση, είχαν πολλ΄αλάθη στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να προηγούνται στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (13-13). Το β’ δεκάλεπτο συνέχισε και αυτό στο ίδιο μοτίβο και μέχρι το 14′ περίπου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (19-21). Απο κει και πέρα όμως η Ομόνοια Ναυπάκτου φανέρωσε την απειρία της και πύκνωσε τα λάθη της, δίνοντας εύκολους πόντους στους αντιπάλους που έφτασαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 23-39 Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι δραστικά στην εικόνα του αγώνα, ενώ προς το τέλος πήραν ευκαιρία συμμετοχής όλοι οι νεαροί παίκτες της Ομόνοιας, μέχρι το τελικό 48-83

Επόμενο παιχνίδι για την Ομόνοια είναι το Σάββατο 7 Νοεμβρίου (ώρα 18.00) στο Αγρίνιο με αντίπαλο τους Φι.Μπα. Αγρινίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 10-26, 10-24, 15-22.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Κώστας Παπούλιας): Χωραφάς 21(2), Θεοδωρόπουλος 8, Καποδίστριας Σπ 7(1), Καποδίστριας Μιχ 5(1), Κουγιουμτζής 5, Κορκόντζελος 4, Κάτσης 4, Μελικόκης 3, Λαμπρόπουλος 2, Σκβίρσκι 2, Μελισσαράτος, Παππάς.