Βόλεϊ Γυναικών: Νίκη στο ντέρμπι για την Ομόνοια

Με νίκη ξεκίνησε το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος η γυναικεία ομάδα της Ομόνοιας Ναυπάκτου. Επικράτησε στο ντέρμπι του ομίλου της Ακράτας με 3-1 σετ και πήρε βαθμολογικό101_0366 modified

προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Πιο δυνατή η Ομόνοια από τις αντίπαλες της Ακράτας πήρε προβάδισμα από νωρίς ανοίγοντας συνεχώς τη διαφορά ως το 20-11. Συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στα κορίτσια της Ακράτας να πλησιάσουν στο 20-18 με ένα σερί επτά πόντων αλλά με καλό σερβίς από τη Σχίζα η διαφορά ξαναπήγε στο +6 στο τελικό 25-19 του
πρώτου σετ. Το καλό πρόσωπο των παικτριών της Ομόνοιας δεν είχε συνέχεια και στο δεύτερο σετ. Με προβλήματα στην υποδοχή, λάθη στα περάσματα και αστάθεια στην άμυνα έβαλαν για τα καλά την Ακράτα στο παιχνίδι που δεν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει κατακτώντας το σετ με 17-25.

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ ως το 6-6. Ένα σερί 10-0 με την Μπαλή να σερβίρει και την τριάδα Νάκη-Κατσαρού-Σχίζα να καθαρίζει τις φάσεις στο φιλέ έδωσε σοβαρό προβάδισμα στην Ομόνοια που πήρε το σετ με το ευρύ 25-12. Η Ακράτα βρέθηκε να προηγείται με 3-5 στο τέταρτο σετ αλλά η Ομόνοια πιέζοντας αρχικά με την Τσαμπά στο σερβίς πήρε προβάδισμα 6-5, η Μπαλή διεύρυνε τη διαφορά στο 9-7 ενώ ακολούθησε στο σερβίς η Κατσαρού που έχοντας καλά χτυπήματα και με τη βοήθεια των Νάκη, Ράμμου, Σχίζα και Μπαλή επιθετικά η διαφορά πήγε στο +5 (15-10). Η Ακράτα μείωσε σε 17-15 αλλά η αρχηγός δήλωσε παρόν καθαρίζοντας το σετ με καλό σερβίς αλλά και με όμορφα τελειώματα από την μπροστινή τριάδα έγινε το 25-14.

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια ξέφυγε έξι βαθμούς από την Ακράτα που όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και έχει να αντιμετωπίσει αυτή την Κυριακή τον Αιγιαλέων και πάλι στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο στις 15.00, σε ένα παιχνίδι που η Ομόνοια θέλει τη νίκη για να κρατήσει ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση, τουλάχιστον ως δεύτερη. Πρώτος, στο +6 παραμένει ο Απόλλωνας Ξυλοκάστρου.

Ομόνοια Ναυπάκτου: Κατσούδα, Δημοπουλου Π., Τριανταφύλλου, Σχίζα, Μπινιχάκη, Μπαλή, Ράμμου, Νάκη, Κατσαρού-Λαβέρ, Τσαμπά, Δημοπούλου Λ.16010534_10210207417434332_802776044_o

Α.Ο. Ακράτας: Ντόλου, Κουτρούλη, Σακελλαρίου, Οικονομοπούλου, Μηνά, Σταμούτσου, Πρέζα, Γιαλκέτση, Τρυφωνο101_0240 modifiedπούλου.