Βόλλεϊ: Γλυκόπικρη γεύση για την Ομόνοια

Τα τμήματα υποδομών έκαναν ποδαρικό στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για την Ομόνοια Ναυπάκτου. Με δύο παιχνίδια των έφηβων, ένα πριν και ένα μετά την πρωτοχρονιά και ένα των παίδων την περασμένη Κυριακή ξεκίνησε το 2012 για την Ομόνοια.

ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ

Οι παίδες την Κυριακή 8 Ιανουαρίου γνώρισαν την ήττα στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο από την Ολυμπιάδα Πάτρας. Οι μικροί της Ομόνοιας έκαναν αρκετά καλή εμφάνιση απέναντι σε μία από τις δυνατές ομάδες του ομίλου τους αλλά τελικά ηττήθηκαν με 1-3. Η Ομόνοια κατάφερε να κοντράρει την Ολυμπιάδα σε όλα τα σετ. Έχασε το πρώτο με 20-25 και το δεύτερο με 22-25, πήρε το τρίτο με 25-23 και στο τέταρτο σετ παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20 ένα σερί 0-5 της πατρινής ομάδας τους έδωσε το σετ και το παιχνίδι με 1-3.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Βασίλης Μανθάτης): Φαφουτάκης, Κόγγος, Κόκκαλης, Παύλου, Μπέσσας, Χαμηλός, Κομάνι, Κεχαγιάς, Παπακωστόπουλος.

ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ

Είχαν προηγηθεί δύο παιχνίδια των εφήβων μέσα στις γιορτές.

Στις 30 Δεκεμβρίου στο Βραχάτι η Ομόνοια αντιμετώπισε τον Παμβοχαϊκό σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι. Η Ομόνοια παρότι βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ με 24-21 έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ με 26-28. Παρόμοια σκηνικό και στο δεύτερο σετ. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε και πάλι 24-21, η Ομόνοια το γύρισε στο 24-25 αλλά με νέα ανατροπή οι γηπεδούχοι πήραν το σετ 27-25 και ισοφάρισαν. Συγκλονιστικό το τρίτο σετ. Οι ομάδες έφτασαν πόντο πόντο ως το 23-23. Ο Παμβοχαϊκός πήρε το πρώτο σετ μπολ στο 23-24, η Ομόνοια είχε δύο φορές την ευκαιρία να τελειώσει το σετ στο 24-25 και το 25-26, ο Παμβοχαϊκός είχε δύο σετ μπολ στο 27-26 και το 28-27, νέο σετ μπολ από την Ομόνοια στο 28-29 για να πάει το σετ στους γηπεδούχους με 31-29. Άνετη επικράτηση για την Ομόνοια στο τέταρτο σετ με 13-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ και πηγαίνοντας στο τάι μπρέικ. Η ομάδα της Ναυπάκτου πήρε προβάδισμα και στο δεύτερο σετ και έφτασε ως το 11-13 αλλά με ένα 4-0 σερί ο Παμβοχαϊκός πήρε το σετ και τη νίκη με 3-2 σετ δίνοντας όμως στο εφηβικό της Ομόνοιας τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ακολούθησε το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πάτρας στη Ναύπακτο για τους έφηβους στις 3 Ιανουαρίου. Η Ομόνοια έχασε το πρώτο σετ με 23-25 αλλά έκανε την επαναφορά στο δεύτερο και ισοφάρισε με 25-22 ενώ πήρε και τα δύο επόμενα σετ με 25-23 και 25-20 κερδίζοντας το πρώτο της τρίποντο και συλλέγοντας 4 βαθμούς στα δύο τελευταία της παιχνίδια. Στα δύο παιχνίδια των εφήβων ο Μανθάτης χρησιμοποίησε τους Φαφουτάκη, Χαμηλό, Αναγνωστόπουλο, Κομάνι, Κόκκαλη και Μπέσσα.

ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ

Ρεπό είχαν οι άντρες της Ομόνοιας στην πρώτη αγωνιστική του 2012 λόγω αποχώρησης του Ξυλοκάστρου. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Πυργέα κερδίζοντας την Αμαλιάδα με 3-0 να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, με δεύτερη πλέον την Ομόνοια με 8, τρίτη την Αμαλιάδα με 4 και τέταρτη την ΠΑΕ Άργης με 3 ενώ οι υπόλοιπες ομάδες ακόμα δεν έχουν βαθμό.